OBAVIJEST O SUZBIJANJU AMBROZIJE

Jedinstveni upravni odjel Općine Čađavica, obavještava vlasnike i korisnike poljoprivrednog obrađenog i neobrađenog zemljišta (vrtova, oranica, livada itd.), šuma i lovišta, ovlaštenike upravljanja vodotocima i kanalima, površina uz vodotoke i kanale, površina uz javne prometnice , te ovlaštenike parkova i drugih javnih zelenih površina da su sukladno Naredbi o poduzimanju mjera uklanjanja ambrozije (Narodne novine, br. 72/07) dužni redovito uklanjati i suzbijati ambroziju sa svojih površina, tijekom vegetacije u više navrata, a sve sa ciljem suzbijanja i sprječavanja njezinog daljnjeg širenja na području Republike Hrvatske.

Ukoliko se navedeni obveznici neće pridržavati navedene naredbe o uklanjanju korova ambrozije, novčano će se kazniti sukladno prekršajnim odredbama. Ambrozija je jednogodišnja zeljasta biljka koja naraste od 1 do 1,5 metar visine.

Zbog svoje izuzetno velike reprodukcijske moći, ali i dobre sposobnosti prilagođavanja novim okolišnim uvjetima, vrlo se brzo širi na poljoprivrednim i nepoljoprivrednim zemljištima, a najčešće raste na neobrađenim površinama. Pelud ambrozije jedan je od najjačih poznatih alergena. Na sluznicama dišnih organa pelud kod osjetljivih bolesnika može prouzročiti alergijsku reakciju. Klasični simptomi su, primjerice, crvenilo očiju, suzenje, začepljenje nosa, kihanje, kašalj, otežano disanje, astma i promjene na koži i teškoće s probavom. Štetnost ambrozije u poljodjelstvu je velika jer ona, zahvaljujući izuzetno jakom korijenskom sustavu i bujnoj vegetativnoj masi, iz tla iznosi velike količine hranjivih tvari, uzrokujući time osiromašenje tla.

Najdjelotvorniji pristup suzbijanju ambrozije je primjena mehaničkih (kultivacija, okopavanje, redovita košnja), agrotehničkih (obrada tla, pravovremena sjetva i gnojidba kulture, prašenje strništa) i kemijskih (upotreba herbicida) mjera suzbijanja.

Slijedom navedenog, molimo Vas na poduzimanje potrebitih radnji kako bi se spriječio nastanak i razvoj ambrozije.

Zahvaljujemo na razumijevanju!

OPĆINA ČAĐAVICA